Používáte zastaralý prohlížeč Internet explorer. Pro zajištění Vašeho nejlepšího zážitku použijte jiný webový prohlížeč. Například Google Chrome, Firefox nebo Microsoft Edge.

Jak to u nás funguje

Jak to u nás vypadá

Díky obojku s respondérem, který kravičky nosí se dozvíme také například, kolikrát denně přežvykuje ( což je jeden z ukazatelů pohody ), její pohybovou aktivitu, zda je v říji a také jestli nemá nějaký zdravotní problém.

Ve stáji funguje dojení podle potřeby každé jednotlivé dojnice. Jsou tam umístěny 4 dojné roboty a v průběhu dne i noci jsou kravičkám k dispozici. Funguje to naprosto úžasně. Když se třeba Amálka rozhodne, že je ten správný čas, vejde do boxu, kde ji robot dokonale umyje , namasíruje a vydezinfikuje struky. Po masáži a očistě , které je dopřán ten správný čas k tomu, aby se Amálce uvolnil hormon oxytocin a nedocházelo k dojení násilím, je každá čtvrtka dojena zvlášť tak, jak je potřeba.

Fotka moderního stáje mlékárny Ohaře
Fotka zvědavé kravičky ze stáje mlékárny Ohaře

Mléko je již v průběhu dojení rozborováno, v případě, že by mléko neodpovídalo parametrům pro lidskou spotřebu, je mléko čerpáno do nádoby pro telátka. Zároveň dostane Amálka odměnu ve formě granulí. Když je vše v pořádku, odchází sama zpět do stáje. V případě, že ji čeká např. veterinární prohlídka, je vpuštěna do jiné sekce, také s volným pohybem, krmením i možností jít se podojit. Po případné kontrole je při dalším dojení vpuštěna zpět do velké stáje. Nedochází tak k rušivým situacím, kdy by za Amálkou šel veterinář do stáje mezi ostatní . Minimalizace rušivých elementů je pro pohodu zvířat zásadní.

Svobodný pohyb po stáji umožňuje našim kravičkám odpočívat tam, kde jim je zrovna libo. Díky meteorologické stanici umístěné na stáji dochází automaticky dle povětrnostních podmínek k větrání stáje. Boky stáje jsou rolovací a třeba v letních měsících jsou po většinu času vytažené, takže do stáje proudí čerstvý vzduch a svítí slunce.